Už jste pravděpodobně slyšeli o tom, že nemusíte zůstávat u jednoho dodavatele elektřiny. Od roku 2006 mají domácnosti možnost svobodně si vybrat svého obchodníka s elektřinou. Proč byste ho ale vlastně měli měnit? Kolik můžete ušetřit? A jak dodavatele vybrat?

Je to podobné jako s pekárnou. Zcela jistě nakupujete pečivo tam, kde vám chutná a kde nabízejí kvalitu za příjemnou cenu. Jestliže vám váš stávající dodavatel elektřiny nevyhovuje – třeba kvůli tomu, že zdražil, nevrací vám přeplatky nebo se vám nelíbí jeho služby, můžete odejít a vybrat si dodavatele jiného.

Kolik dodavatelů elektřiny je na trhu?

Od roku 2006 se na trhu etablovala řada dodavatelů elektřiny. Pytel se s nimi ale roztrhl až v posledních dvou letech, kdy vzniká i zaniká řada různých malých obchodníků. V podstatě je možné říci, že na trhu je aktuálně kolem 20 až 30 aktivních dodavatelů elektřiny.

Kromě tří velkých známých firem (ČEZ, E.ON a PRE), které jsou zároveň distributory elektřiny (tj. vlastní dráty), jde o řadu známějších i méně známých firem. Obchodník – dodavatel – elektřiny nemusí být zároveň distributorem, ale s elektřinou pouze obchoduje (nakupuje ji na burze a pak ji prodává).

Změna dodavatele elektřiny

Změna dodavatele elektřiny není složitá. V podstatě to funguje tak, že za vás veškerou administrativu může vyřídit váš nový dodavatel, když mu k tomu dáte svolení.

Při výběru nového dodavatele elektřiny nesledujte pouze cenu, ale pozorně si prostudujte také obchodní podmínky! Někteří obchodníci do nich zakomponují různé aktivační / deaktivační poplatky, které v podstatě kompenzují nízké ceny elektřiny. Také mohou zákazníka potrápit dlouhou výpovědní lhůtou apod.

Kolik je možné ušetřit s novým dodavatelem?

Záleží na vašem odběru elektřiny. Domácnosti, které elektřinou např. i vytápí nebo ohřívají vodu, mohou uspořit tisíce korun ročně. Rodiny v panelovém bytě pak spíše stokoruny za rok.