Zvažujete pořízení vlastní fotovoltaické elektrárny? Kolik ale stojí solární panely? Vyplatí se jejich instalace? Prozkoumali jsme ceníky fotovoltaických panelů a přinášíme jejich srovnání!

Výkon solární elektrárny

V současné době je možné na střechy domů instalovat fotovoltaické elektrárny do 30 kW instalovaného výkonu, pokud se je rozhodnete zapojit do sítě. Distributoři totiž kvůli obavě z přetížení sítě neradi vidí elektrárny o vyšším výkonu.

Pro potřeby běžného rodinného domu se většinou instalují fotovoltaické panely o výkonu asi 5 kW, které zaberou plochu kolem 50 metrů čtverečních. Při ideálním slunečním svitu a provozních podmínkách vydělá takováto fotovoltaická elektrárna asi 5 000 kWh elektřiny ročně.

Srovnání ceníků fotovoltaických panelů

Cena fotovoltaických panelů se zpravidla počítá jako cena za 1 kWp (jde o jednotku výkonu, která zabere asi 10 metrů čtverečních plochy a vyrobí asi 1 000 kWh elektřiny ročně).

Ze srovnání ceníků fotovoltaických panelů vyplývá, že 1 kWp je možné pořídit asi za 50 až 60 tisíc korun. Samozřejmě, že ceny se liší firma od firmy a například fotovoltaické panely asijských výrobců jsou levnější. Ovšem na úkor kvality a efektivity výroby elektřiny.

Pořízení fotovoltaické elektrárny o výkonu 5 kW vyjde na nějakých 250 až 300 tisíc korun, což je asi o polovinu méně, než tomu bylo před třemi roky. Ceny fotovoltaických panelů totiž značně poklesly. Stejně tak se ale snížila i státní podpora, takže investice do solární elektrárny již není tak výhodná, jako v době tzv. solárního boomu v roce 2010.

Dotace na fotovoltaické panely

Stále je však možné dotace na fotovoltaické elektrárny získat, a to v podobě tzv. výkupních cen, kdy distributor vykupuje od výrobce elektřiny za zvýhodněnou cenu. Kilowatthodina vyrobená v solární elektrárně je aktuálně vykupována asi za 6 korun.