Když studí od podlahy, je to více než nepříjemné. Ohroženo není jen naše zdraví, ale také účty za energie. Také podlahou se totiž ztrácí drahocenné teplo. Neotálejte proto se zateplením a příští zimu protopíte méně peněz.

Neizolovanou podlahou se ztrácí značná část tepla – vyjádřeno v číslech jde asi o deset procent, což představuje několik stovek až tisíců korun ročně! Možná, že tolik, kolik vás stála vaše poslední dovolená…

Izolace podlahy v domě se sklepem

Výběr tepelné izolace pro zateplení podlahy je třeba podřídit typu domu, ve kterém bydlíme. Základní rozlišení se týká podsklepeného a nepodsklepeného domu.

V podsklepeném domě je vhodné zateplení podhledu ze strany nevytápěné místnosti, protože do podhledu je možné umístit dostatek tepelné izolace. Jako izolační materiál se hodí především polystyrenové desky, které si mechanicky připevňují k podhledu. Jestliže je v domě vlhko, je vhodnější použít desky z minerální vlny.

Co se týká tloušťky materiálu, samozřejmě platí, že čím více izolace, tím více tepla ušetříte. Jenže laik těžko odhadne, kolik izolace je třeba použít, aby bylo zateplení efektivní, mělo rozumnou návratnost a vyplatilo se. Proto je vhodné poradit se s odborníkem. Obecně lze říci, že polystyrénu se dává asi 8 až 10 cm.

Izolace podlahy v nepodsklepeném domě

Jiná situace nastává, pokud zateplujete podlahu v domě, který nemá sklep. Vše je složitější, protože je nutné odstranit původní podlahu a položit novou, což se samozřejmě finanční prodraží.

Současně je třeba také počítat se zemní vlhkostí, a proto bychom neměli zapomínat na hydroizolaci. Pokud budete používat polystyren, je nutné zvolit ten s vyšší odolností. Odborníci doporučují sáhnout především po tzv. extrudovaném polystyrenu, kterého je třeba dát 10 až 14 cm, aby zateplení bylo efektivní.

Jestliže jako krytinu použijete plovoucí podlahu, lze doporučit plastifikovaný polystyren, který rovněž tlumí zvuky (používá se ve vícepatrových domech).