Spotřeba elektřiny, resp. její snížení je velkým tématem současného světa. Cena elektřiny se rok od roku zvyšuje a domácnosti nemají jinou volbu než přemýšlet nad její úsporou. Jak ale zjistit, který spotřebič je ve vaší domácnosti nejnáročnější? Pomůže vám měřič spotřeby elektrické energie!

Jde o malé a jednoduché zařízení, které vám spočítá konkrétní spotřebu elektřiny vašich elektrospotřebičů. Údaje od výrobců na obalech spotřebičů nebo na energetických štítcích jsou totiž spíše obecné a nemusí odpovídat konkrétní spotřebě v běžných podmínkách vaší domácnosti.

Skvěle to ilustruje příklad lednic. Při měření spotřeby elektřiny se ukázalo, že i dvacet let stará lednice může mít nízkou spotřebu elektřiny, pokud je umístěna v chladném prostředí (v tomto případě na chladné chodbě staré chalupy). Pokud by se jí majitel rozhodl vyměnit a novou ledničku ve třídě A+ umístil do teplé místnosti, je více než pravděpodobné, že by neuspořil takové množství energie, jak si představoval.

Měřič spotřeby elektřiny najde největšího „žrouta“

Možná, že už po několik let marně pátráte po tom, kam všechna ta elektřina mizí. Právě v zodpovězení této otázky vám pomůže měřič spotřeby elektrické energie. Jeho ovládání je opravdu jednoduché. Většinou ho jen zapíchnete do zásuvky a přes něj připojíte spotřebič. Ideální je, pokud si změříte spotřebu elektřiny během 24 hodin.

Pak si můžete sestavit osobní tabulku energetické náročnosti vašich spotřebičů a kvalifikovaně se rozhodnout, zda bude vhodné investovat například do výměny ledničky. Možná ale s překvapením zjistíte, že mnohem více elektřiny vás stojí tzv. pohotovostní režim vaší televize, set top boxu a hi-fi soustavy.

Měřič spotřeby elektřiny si můžete půjčit

Jestliže jste technický typ, možná budete chtít mít vlastní měřič spotřeby elektrické energie a s ochotou se nabídnete, že spotřebu energie změříte i svým známým. Pokud ale potřebujete spotřebu elektřiny změřit jen jednorázově, můžete si měřič pouze zapůjčit. Obraťte se na různé ekologické organizace nebo energetické poradny, které zpravidla měřič spotřeby elektřiny k zapůjčení nabízí.