Řada rodin dnes touží po vlastním bydlení. Zároveň chtějí bydlet levně, rychle a samozřejmě úsporně. Hitem jsou domy na klíč, které si jednoduše vyberete v katalogu. Jak je to ale s pasivním domem? Je možné postavit pasivní dům na klíč?

Ano. Pasivní domy na klíč je možné postavit. Jako vše má i tento způsob stavby své výhody a nevýhody. Podívejme se na ně proto blíže.

Výhody pasivních domů na klíč

Zásadní výhodou pasivních domů na klíč je cena. Vycházejí samozřejmě levněji než individuální návrh od architekta, který je šitý na míru vám i vašemu pozemku. Ovšem pozor, ani při stavbě pasivních domů na klíč se nevyhnete zásahu architekta. Dům – a zvláště pak ten pasivní – je nutné usadit do terénu.

Velice důležité jsou u pasivních domů tzv. solární pasivní zisky – tedy teplo ze sluníčka, které proniká okny. Proto je třeba vyřešit orientaci domu, aby měl co největší solární zisky. A je třeba zdůraznit, že ne všude je možné pasivní dům postavit. Například v husté zástavbě, kde na pozemek neproniká slunce, to v podstatě nemá smysl.

Další výhodou pasivních domů – a nejen těch z katalogů – jsou úspory energie. Pasivní dům spotřebuje maximálně 15 kWh na metr čtvereční a rok na vytápění. Pro srovnání, současné novostavby si vezmou asi 80 kWh na metr čtvereční.

Nevýhody pasivních domů z katalogu

Asi každého napadne, jakou nevýhodu mají pasivní domy na klíč. Ano, úplně stejný dům může mít i váš soused. Jde prostě o typový dům, který není ničím originální a nápadný. Připravte se také na to, že nezaplatíte jen cenu uvedenou v katalogu.

Ke stavbě pasivního domu na klíč je třeba připočítat vícenáklady, které představují právě například zasazení domu do terénu. Bez projektu se tedy neobejdete. Kromě toho mohou být nutné některé úpravy, například v oblasti osazení, přípojek apod. A náklady se vyšplhají natolik, že pasivní dům na klíč bude nevýhodný, protože za stejnou cenu byste měli zcela originální dům.

Samozřejmě nelze paušalizovat. Každý pozemek i investor je jiný. Zvažte proto své představy i možnosti a zkonzultujte vše nejlépe s odborníkem na slovo vzatým. A nezapomeňte projít co nejvíce katalogů pasivních domů na klíč – někdy v nich můžete objevit opravdu krásné domy!