Ačkoli se nám může zdát, že v našich klimatických podmínkách svítí slunce poskrovnu, je možné sluneční záření využívat k výrobě tepla prostřednictvím solárních kolektorů. Jak funguje solární ohřev vody a přitápění? Vyplatí se?

Solární kolektory určené pro ohřev vody a přitápění se pomalu stávají běžnou součástí rodinných domů. Umístit na střechu několik metrů čtverečních kolektorů sníží domácnosti účet za energie a pomůže jí se osamostatnit.

Jak funguje solární ohřev vody?

Sluneční energie, kterou zachytí solární kolektory, je pomocí tzv. absorbéru transformována na teplo a prostřednictvím teplonosného médie (většinou jde o kapalinu nebo vzduch) odváděna na místo zužitkování.

V našich podmínkách jde především o ohřev užitkové vody. Někdy je solární teplo využito také k přitápění rodinných domů.

Sledujte účinnost kolektorů

Aby byl solární ohřev vody efektivní, je třeba vybrat kvalitní kolektory. Důležitým parametrem je účinnost – tedy schopnost využít sluneční záření a přeměnit ho na teplo.

Výrobce většinou uvádí tzv. maximální účinnost, která se může pohybovat mezi 75 až 90 procenty. Zpravidla se ale liší od účinnosti v běžných podmínkách, která je samozřejmě nižší. Ovlivňuje jí mj. intenzita slunečního záření, venkovní teplota apod.

Typy kolektorů pro solární ohřev

Na trhu je několik druhů solárních kolektorů, které se liší účinností i možnostmi využití.

Ploché solární kolektory mají maximální účinnost mezi 75 až 85 procenty, zatímco vakuové mezi 70 až 80 procenty. Obecně platí, že vakuové kolektory jsou vhodnější na přitápění, zatímco ploché kolektory se využívají spíše pro ohřev vody.

Kolik stojí solární ohřev vody?

Jestliže se rozhodnete využít sluneční energii pro ohřev vody, bude pro běžnou čtyřčlennou rodinu stačit plocha kolem čtyř až pěti metrů čtverečních kolektorů.

Cena solárních kolektorů je různá. Záleží na výrobci a značce. Vhodnější samozřejmě je sáhnout po kvalitních výrobcích. Pozor si dejte na levné asijské kolektory, které mají nízkou životnost. Za metr čtvereční kolektoru zaplatíte od čtyř do třiceti tisíc korun.