Jednou z možností úspor energií je její vlastní výroba. Přemýšlíte nad vlastní solární elektrárnou? Chcete mít na střeše domu solární panely? Je vhodné využívat je pro ohřev vody nebo výrobu elektřiny? A jaký je rozdíl mezi fotovoltaikou a kolektory?

Jakmile přejedete hranice směrem na západ, můžete si všimnout, že na řadě střech jsou solární panely. Ani v České republice to již není výjimkou. Mezi laiky se však často zaměňují pojmy fotovoltaické panely a solární kolektory. Rozmyslet si, zda chcete mít na střeše panely, které vyrábí elektřinu nebo teplo, by mělo být prvním krokem.

Fotovoltaické panely

Fotovoltaické panely slouží k výrobě elektřiny. Zjednodušeně řečené – sluneční záření je přeměňováno na elektrickou energii. První primitivní fotovoltaický článek byl sestaven již v roce 1883. Zvláštně v roce 2010 zažila fotovoltaika velký boom (elektřina byla vykupována za výhodnou cenu). Aktuálně již není fotovoltaika tolik dotována.

Solární kolektory

Solární kolektory slouží pro výrobu tepla, které je možné zužitkovat buď na ohřev vody, nebo k přitápění. V našich podmínkách je spíše preferována první možnost. Vzhledem k intenzitě slunečního záření ale zpravidla nejsou solární kolektory schopny pokrýt veškerou potřebu teplé vody – především pak v zimě. Proto je nutné používat doplňkový zdroj energie.

Jaké solární panely na střechu domu?

Je pro vás výhodnější instalace solárních kolektorů, nebo fotovoltaických panelů? Samozřejmě záleží na preferencích každé rodiny. Výkupní cena fotovoltaiky již není tak výhodná jako v minulosti a komplikace také mohou nastat ohledně zapojení elektrárny do sítě. Distributoři připojují jen elektrárny do 30 kW a navíc vyřizování provází řada administrativy.

Výhodnější proto pro řadu rodin bude pořízení solárních kolektorů na ohřev vody, které jim pomohou snížit účet za energie. Především v létě jsou schopny zajistit velkou část tepla určenou pro ohřev užitkové vody. Obecně platí, že pro jednu osobu stačí metr čtvereční kolektoru.