Toužíte po novém a úsporném zdroji tepla? Zamlouvá se vám princip tepelného čerpadla? Kolik moderní systém vytápění stojí? Prozkoumali jsme ceníky a přinášíme unikátní srovnání!

Tepelná čerpadla pracují v podstatě na jednoduchém principu – využívají teplo okolních zdrojů, jako je například voda, vzduch nebo země, zvyšují jeho teplotu a teplo je následně možné využít pro vytápění domů nebo ohřev užitkové vody. Jedná se tedy o ekologický způsob vytápění.

Podstatné však je především to, že vytápění tepelným čerpadlem je úsporné. Náklady na vytápění tepelným čerpadlem u běžného rodinného domu se pohybují kolem 20 000 korun, což je srovnatelné s vytápěním černým uhlím nebo biomasou.

Tepelná čerpadla nevybírejte jen podle ceníku

Pořízení tepelného čerpadla není zrovna levná záležitost. Na druhou stranu, návratnost investice je zaručena v průběhu několika málo let.

Tepelné čerpadlo bychom rozhodně neměli vybírat jen podle ceny uvedené v ceníku. Důležité je zohlednit, jaký zdroj tepla tepelné čerpadlo využívá a kolik elektřiny potřebuje na svůj provoz. Například tepelné čerpadlo země-voda pořídíte za podobnou cenu jako tepelné čerpadlo vzduch voda, nicméně spotřebuje o 30 procent méně energie a má delší životnost.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda, které patří k nejoblíbenějším typům, se lépe hodí do zateplených objektů. Výhodou je jejich nižší cena a jednoduchá instalace. Na druhou stranu nejsou příliš efektivní.

Tepelná čerpadla: Srovnání ceníků

Na trhu s tepelnými čerpadly se etablovaly různé firmy, které nabízí různě kvalitní výrobky. Obecně platí, že bychom se měli vyhnout podezřele levným tepelným čerpadlům, jejichž efektivita a životnost může být značně omezena. Sázka na kvalitu – i když za vyšší cenu se v tomto případě rozhodně vyplatí.

Kolik vás tedy bude stát pořízení tepelného čerpadla? Instalace kvalitního tepelného čerpadla od renomované firmy se podle ceníku pohybuje od 250 do 350 tisíc korun. Rozhodně nejde o levnou záležitost. Ovšem návratnost investice je garantována a peníze se majiteli vrátí do osmi let.