Potrubím se ztrácí značná část tepla, která zcela zbytečně zmizí v nenávratnu. Nepodceňujte proto zateplení rozvodových trubek. Jejich izolace není složitá a může vám ušetřit stovky korun ročně.

Izolace potrubí se vyplatí především v zimním období, kdy teploty klesnou pod bod mrazu. Vodu ohříváte na plné obrátky, ale při jejím rozvodu potrubím se ztrácí teplo. To se týká především staršího potrubí, které bylo ještě vyrobeno z kovu. V současné době je zvykem dávat rozvody v plastu, který mnohem lépe izoluje.

Jakým materiálem potrubí zateplit?

Přednost dejte kvalitnímu izolačnímu materiálu a na izolaci rozhodně nešetřete, protože i její tloušťka rozhoduje o efektivitě zateplení. V řadě domácností můžete vidět potrubí obalené slabým materiálem nebo i například obyčejnými hadry! Taková izolace je samozřejmě nedostatečná. Nejenže látka zplesniví, ale mohou se v ní usazovat také různí škůdci.

Jakou izolaci tedy na potrubí použít? Doporučit lze například skelnou vatu, syntetický kaučuk nebo extrudovaný polyetylen. Jde o běžně dostupné a cenově přijatelné tepelně-izolační materiály. Jestliže máte vyšší nároky na potrubí a rozvádíte jím kapalinu o vysoké teplotě, je vhodné použít izolační materiál z hlinito-křemičitých vláken.

Co byste měli vědět o izolaci potrubí?

Zateplení potrubí se řídí příslušnými normami, proto si je prostudujte, případně se poraďte s odborníky. Jestliže potrubím rozvádíte vodu o teplotě nad 40°C je izolace dokonce povinná!

Aby bylo zateplení potrubí efektivní, nezapomeňte také na izolaci tvarovek a armatur. Kromě potrubí je vhodné izolovat také trubky, které rozvádí teplo od kotle (ve sklepě, kde je kotel většinou umístěn, je chladno a teplo se nenávratně ztrácí, pokud nejsou trubky zatepleny).