Scénář se se železnou pravidelností opakuje rok co rok. Ceny energií rostou. Zdražuje uhlí, dřevo, plyn, elektřina i ekologická paliva, jako je například biomasa. Jaké topení je úsporné? Čím vytápět? Za kolik?

Dřevo zajistí levné topení

Dřevo již nějakou dobu drží první příčku coby nejlevnější palivo. Navíc je ekologické – patří do kategorie biomasy. Vytápění běžného rodinného domu dřevem přijde domácnost asi na 18 tisíc korun. Samozřejmě v případě, že dřevo nakupuje. Zajímavou a levnou alternativou je tzv. samotěžba, která může účet za energie ještě více zkrotit.

Na druhé straně pomyslné příčky stojí elektřina. Vytápění elektřinou je neekonomické a samozřejmě také neekologické (většina proudu je vyráběna v uhelných nebo jaderných elektrárnách).

Kolik stojí vytápění domu?

  • Dřevo – 15 až 18 000 korun
  • Tepelné čerpadlo – 19 000 korun
  • Uhlí – 20 až 25 000 korun
  • Pelety – 21 000 korun
  • Plyn – 30 až 40 000 korun
  • Elektřina – 40 až 60 000 korun

Čím doma úsporně topit?

Otázka úsporného topení nesouvisí pouze s typem paliva, ale také typem kotle nebo jiného zařízení. K nejdražším zdrojům tepla patří přímotopy, jež jsou napájené elektřinou.

Na opačné straně pak stojí kotle na tuhá paliva, jako je právě dřevo. Do nízkoenergetických domů lze doporučit například kamna na dřevo s tepelným výměníkem, které rozvádí teplo po celém domě. Jde o komfortní, ekologické a ekonomické vytápění.

K úsporným systémům vytápění patří také tepelné čerpadlo. Jde sice o nákladnější investici, ale ta se vrátí v průběhu šesti až osmi let.

Úsporné topení kombinujte se zateplením

Můžete si instalovat úsporný zdroj vytápění, ale jeho efektivita bude nízká, pokud nemáte zateplený dům. Ideální je samozřejmě realizovat izolaci domu i rekonstrukci otopného systému dohromady. Jen málo domácností však na to má dostatek finančních prostředků. Bohužel v současné době není k dispozici ani žádný dotační program, jako byla Zelená úsporám.