Úspornému osvětlení se nevyhne žádná domácnost. Evropská unie postupně zakazuje výrobu klasických žárovek, a dříve či později zmizí z pultů obchodů. Podívejme se proto, jak vybírat úsporné žárovky a kolik energie můžeme ušetřit.

Skutečností je, že úsporné žárovky spotřebují mnohem méně elektřiny než klasické edisonky. Ovšem i v tomto případě platí, že abychom uspořili, je třeba investovat do kvalitního výrobku a věnovat pozornost jejich výběru.

Úsporné žárovky nekupujte podle ceny

Jaká kritéria bychom měli při nákupu úsporných žárovek sledovat? Prioritou by rozhodně neměla být cena! Sledujte zejména jejich energetickou třídu (jde o podobné značení jako na ledničkách), kdy třída A odpovídá nejúspornějšímu osvětlení (patří do ní LED žárovky a efektivní kompaktní zářivky), zatímco do nejnižší třídy E a G patří neúsporné klasické žárovky.

Na energetickém štítku také najdete životnost výrobku, příkon (udáván ve wattech) a světelný toku (jednotkou jsou lumeny). Je třeba podotknout, že životnost úsporných žárovek je mnohem vyšší než klasických žárovek. Například halogenová žárovka vydrží svítit asi 3 000 hodin a kompaktní zářivka až 20 000 hodin. Klasická edisonka má životnost jen 1 000 hodin.

Pozornost soustřeďte také na barvu světla. Řada lidí si stěžuje na nepříjemné „studené“ světlo úsporných žárovek. Vyrábí se ale také v tzv. teplé bílé, která odpovídá světlu klasických žárovek.

Kolik úsporná žárovka ušetří?

Pro názornost si uveďme několik čísel. Klasická žárovka (40 W) stojí 10 korun a svítit s ní můžeme asi 1 000 hodin. Halogenová úsporná žárovka stojí 180 korun, vydrží svítit asi 3 000 hodin a oproti edisonce uspoří 50 % energie. Ještě více uspoříte s kompaktní zářivkou (75 %) a s LED zářivkou – která je ovšem o poznání dražší – až 80 %.

Ještě lepší je vyčíslit úspory v penězích. Úsporná zářivka ušetří asi 280 korun za rok, pokud svítíme v průměru tři hodiny denně. Investice do ní se nám vrátí během tří až šesti měsíců. Za pět let s ní pak uspoříme kolem 1 500 korun.