Nezateplený strop představuje značnou tepelnou ztrátu. Nezatepleným stropem může unikat až deset procent drahocenného tepla. Vyplatí se proto přemýšlet nad jeho zateplením. Jednoduchým a levným materiálem pro zateplení stropu je polystyren.

Kdy použít polystyren pro zateplení stropu?

Polystyren je oblíbeným materiálem pro zateplení stropu. Dobře se s ním pracuje, je levný a dobře izoluje. Nehodí se však pro zateplení všech typů stropu. Polystyren není například vhodné použít v případě stropu s dřevěným trámováním. Polystyren totiž nepropouští páru a mohl by způsobit komplikace. V takovém případě je výhodnější sáhnout po „vzdušnějších“ deskách z minerální vlny.

Polystyren můžete k zateplení stropu požít v případě, že je stropní konstrukce postavena z jiného materiálu než ze dřeva. Izolovat polystyren je možné například betonový strop nebo strop z keramických nosníků, kdy lze izolovat strop pouze shora.

Polystyren také nejde „vmáčknout“ mezi trámy, proto se často volí i jiný materiál. Samozřejmě, pokud máte v podkroví vyrovnaný povrch, není nic snazšího položit na něj vrstvu polystyrenových desek.

Jak postupovat při zateplení polystyrenem?

Z hlediska náročnosti instalace je vhodné použít kvalitní polystyrenové desky, které nám ušetří čas. Polystyrenové desky se pokládají na podlahu půdy. Je možné je „přichytit“ lepidlem na polystyren, aby lépe držely. Není to ale nutné.

Výhody a nevýhody polystyrenu

K výhodám polystyrenu patří velmi dobré izolační vlastnosti a příznivá cena (patří k nejlevnějším tepelným izolacím na trhu). Vyznačuje se nízkou hmotností, a proto nijak nezatěžuje střešní konstrukci.

Polystyren se snadno opracovává a není nasákavý. Na druhou stranu nepropouští vzduch, a proto na něm často kondenzuje pára, což vede ke vzniku plísní. Není proto příliš vhodný do starých vlhkých chalup. Další nevýhodou je, že není příliš dobrý zvukový izolant a má menší požární odolnost.